Yükleniyor...

Salgın Döneminde Kronik Hastalar


Salgın Döneminde Kronik Hastalar

Biliyoruz, artık bu tip yazıları, bu tip haberleri okumaktan sizler de sıkıldınız. Fakat hepimizin kaygıyla takip ettiği üzere hem ülkemizde hem dünyanın kalanında salgının seyri iyi yerlere doğru gitmiyor. Üstelik sonbahar, kış ayları kapımızda ve salgının ikinci dalgasıyla ilgili kaygılar da ciddiyetini koruyor.

Hal böyle olunca, kısa süre içinde “eski günlere” dönemeyeceğimiz ve bir müddet daha tedbirli yaşama “yeni normale” devam edeceğimiz kesin. Fakat özellikle risk grubu diye tabir edilen, 65 üstü vatandaşlar ve kronik hastalığı olanların bu dönemi çok daha dikkatli atlatması gerekiyor. Kronik böbrek yetmezliği problemi olanlar, diyaliz tedavisi görenlerde bu grup içinde değerlendirilmektedir. Gölcük Diyaliz Merkezi   bizler, gerek fiziki şartlarımız gerekse çalışma prosedürlerimizle siz hastalarımızın daha güvenli bir tedavi süreci yaşamaları için elimizden geleni yapıyoruz. Ama bu konuda en büyük görev yine kişinin kendisine düşmektedir. Bunları bir kez daha hatırlamakta fayda var diye düşünüyoruz;

1- Zorunda olmadıkça sosyal ilişkilere girmeyin. Kalabalık yerlerden uzak durun, en az sayıda misafir kabul etmeye çalışın.

2- Düğün, cenaze, asker uğurlaması gibi etkinliklerden kaçının. Hiçbir toplu etkinliğe katılmayın.

3- Maske, sosyal mesafe ve el temizliğine çok dikkat edin. Her ne koşulda olursa olsun bu 3 temel önlemden vazgeçmeyin.

4-Özellikle sosyal hareketliliği yüksek olan gençlerle teması en aza indirin. Zorunluysanız, maske mesafe ve el hijyeni kurallarını unutmayın.

5-Son olarak; ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlerde kimseyle temas etmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

 

Unutmayın, virüse karşı en etkili savunmamız tedbir. Sizler de tedbiri elden bırakmayın.

Sağlıklı günler…