Yükleniyor...

Havalar Isınıyor! Diyaliz Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?


Havalar Isınıyor! Diyaliz Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Suyun bedenimizdeki etkileri hayati önem taşır; hücre boyutundan başlayarak sağlıklı bir metabolizme işleyişinin temeli yeterli sıvı alımına bağlıdır. Böbrekler yetmez duruma geldiğinde, aşırı sıvı vücuttan atılamaz ve günlük sıvı alım miktarınızı azatlamamız gerekir. Sodyum (tuz) , suyun ayarlanması, sinir ve kas işlevleri için çok önemlidir. Bununla birlikte tuzlu gıdalar tüketmeniz daha fazla su içmenize neden olur.

 

Çok fazla tuz, sıvı tutulmasına neden olabilir. Bu, bazı tansiyon, ödem ve bunun gibi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Tuz, esas olarak sofra tuzunda ve hazır gıdalarda  bulunur. Sınırlı tuz alımı, günlük sıvı alım miktarlarını kısıtlamanızı kolaylaştıracaktır. Diyaliz tedavisi sırasında atılması gereken su ne kadar fazla olursa, sizin için o kadar rahatsız edici olabilir. Sıvı, tüm içeceklerde , sebzelerde ve meyvelerde de bulunur. Doktorunuz, her gün ne kadar içebileceğinizi sizinle görüşecektir. Kronik böbrek yetmezliği hastalarında sıvıları kısıtlamak kolay değildir ama aşağıdaki birkaç ipucu sizler için faydalı olabilir.

 

Sıvı alımınızı azaltmanıza yardımcı olacak ipuçları:

 • Yüksek hava sıcaklıklarında serin yerlerde kalmak susuzluğunuzu azaltmaya yardımcı olacaktır.
  Sıcak içecekler yerine soğuk içecekleri tercih edin.
  Öğünler aralarında susarsanız, atıştırmalık olarak önceden soğutulmuş  sebze ve meyveleri tercih edin.
  İzin verilirse, haplarınızı elma sosu ya da et suyuyla alın.
  Daha küçük fincanlar ve bardaklar kullanıp, içeceklerinizi yudumlayarak için.
  Ağız kuruluğuyla mücadele edin: Yarım dilim bir limonu ağzınıza atabilir, ağzınızın sulanmasına katkı sağlayabilirsiniz. İzin verilen su miktarınızın bir kısmını dondurmayı da deneyebilir, ağzınıza alacağınız buz küpleri ile serinliğinizi artırabilirsiniz.
  Yemeklerinize tuz eklemeyin.
  Hazır gıdalarda yüksek tuz bulunduğu için bunlardan kaçının.
  Tuz yerine geçen ürünleri kullanmayın. Sodyum yerine potasyum içerebilirler.

 

Sağlıklı günler dileriz