Yükleniyor...

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü


3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü

Ülkemizde her yıl 3-4 Ekim günleri,  “yürüş günü” olarak kutlanmakta ve sağlıklı bir yaşam için yürümenin faydalarına dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.

Teknolojik gelişmelere paralel olarak, yaş ve cinsiyet farketmeksizin, herkesin daha hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğerki fiziki efor gerektiren bir işimiz yoksa gün içinde hareketsiz bir yaşama mahkumuz. Çünkü çağımızın imkanları bize her şeyi hazır sunmaktadır. Yemekten ulaşıma, temizlikten eğitime, hemen her alandan en az hareket ile yaşadığımız bir dönemdeyiz. İşte bu nedenle, hareket etmekten, spor yapmaktan başka çaremiz yok. Bunun en kolay yoluda yürümektir. Her yaştan insanın, her yerde rahatlıkla yapabileceği yegane spor, yürümektir.

Fiziksel aktivite vücut dayanıklılığını artarak enfeksiyonlara karşı koruma geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Fiziksel olarak aktif olmayanlarda rahatsızlıkların görülme olasılığı düzenli fiziksel aktivite yapanlara göre daha da artmaktadır.  Bağışıklık sistemini destekleyen önemli etmenlerden biri de fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmektir.

Yürüyüş yapmak ise tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen aktivitedir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir.

Bu nedenle siz de 3-4 Ekim Dünya Yürüş Günü’nü bir fırsata çevirin ve hemen spor ayakkabılarınızı giyip, yürüyüşe çıkın ve bu güzel sonbahar gününün tadını çıkarın