Yükleniyor...

Kış Geldi – Kendimizi Koruma Zamanı


Kış Geldi – Kendimizi Koruma Zamanı

Şüphesiz ki her mevsimin kendine göre bir güzelliği var fakat özellikle sonbahar aylarının son günleri ve kışın başlangıcı, grip başta olmak üzere pek çok hastalığın da habercisi. İçinde bulunduğumuz Covid-19 pandemisini de düşünürsek, bu kışın hepimiz için zor geçecek gibi görünüyor.

Hemodiyaliz tedavisi gören kronik böbrek hastaları başta olmak üzere, risk grubunda diye tanımlayabileceğimiz hastalarımızın, böyle zamanlarda kendilerini daha iyi korumaları özellikle önemlidir. Peki ama nasıl?

  • Öncelikle, hiç hasta olmamak en iyisidir. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalarak, sosyal iletişimi en aza indirmek alabileceğimiz en etkili önlemdir. Gerekmedikçe kalabalığa girmemek, misafirliğe gitmemek ya da misafir kabul etmemek, toplu cemiyetlere katılmamak bu süreçte özellikle önemlidir.
  • İlaveten, yeterli  beslenme,  yeterli uyku ve yeterli hareket üçlüsünü de dikkat ederek, vücut bağışıklığımızı en üst seviyede tutmalıyız ki, olası rahatsızlıkları en kısa sürede atlatabilelim.
  • Son olarak, tabi ki moral… Mutlu, huzurlu ve stresten uzak bir yaşam, hepimizin için büyük bir takviyedir aslında.

Sağlıklı günler dileriz.