Yükleniyor...

Ağız ve Diş Sağlığına Dikkat!


Ağız ve Diş Sağlığına Dikkat!

Ağız ve diş sağlığının önemi, diğer sağlık alanlarıyla karşılaştırıldğında , yeteri kadar anlaşılmıyor diye düşünüyoruz. Toplum içinda daha çok estetik kaygılarla ön plana çıktığıdan, çoğunlukla göz ardı edilebilen ağız ve diş problemleri,  zannettiğimizden çok daha kritik bir öneme sahip. 22-27 Kasım  Ağız ve Diş Sağlığı Haftası  vesilesiyle bu konuya bir parantez açmak istedik.

Öncelikle bilmemiz gereken , sindirimin ağızda başladığı gerçeğidir. Bu nedenle, doğru bir sindirimin anahtarı, sağlıklı bir ağız ve diş sağlığına bağlıdır.

Öte yandan, ağız ve diş problemleri, doğrudan veya dolaylı olarak, pek çok başka rahatsızlığın tetikleyicisi ya da belirtisi olabilir. Diyabet, kalp rahatsızlıkları, hormonal bozukluklar bunlardan bazılarıdır.

Elbette, estetik olarak güzel, temiz ve sağlıklı bir ağız, kişinin öz güvenine ve genel mutluluk durumuna da büyük katkı sağlayacaktır.

Bu bilgilerden hareketle özellikle kronik rahatsızlığı olan, kalp hastaları, böbrek hastaları ve şeker hastaları gibi risk grubunda olanların ağız ve diş sağlığına özellikle dikkat etmeleri gerekiyor.

Bu konuda yardıma ihtiyaç duyuyorsanız öncelikle doktorunuza başvuramanızı öneririz. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilir, Gölcük Diyaliz Merkezi‘nden bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı günler…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İmage-credit: freepik.com