Yükleniyor...

Diyaliz Hastalarında Aşılanma


Diyaliz Hastalarında Aşılanma

COVID-19, 2020 başından bu yana hayatımıza giren ve maalesef bir türlü de çıkmak bilmeyen bir salgın. Başlarda pek çoğumuzun korkulu rüyası haline gelse de, gerek aşılama gerekse etkin korunma yöntemleri sayesinde, artık birlikte yaşamayı öğrendiğimiz bir olgu haline geldi. 2022 yaz ayları, belki de en rahat sürecimizdi. Zira salgının etkileri iyice azaldı ve günlük rutinlerimize geri döndük. Fakat son veriler gösteriyor ki, salgın hiç bir yere gitmedi ve halen aramızda varlığını sürdürmektedir.

Özellikle kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığına sahip ve düzenli diyaliz tedavisi gören hastalar gibi, bağışıklık sıkıntısı yaşayabilecek bireylerin, hiç rehavete kapılmadan koruyucu önlemleri uygulamaya devam etmesi gerekmektedir. Aşılama da bunların başında gelir. Salgının tekrardan kendisini hissettirmeye başladığı bu dönemde, hatırlatma dozları ile ilgili doktorunuzla konuşmalı ve gereken en kısa sürede kendi önleminizi almalısınız.

Aşıyı sadece koruyucu olarak düşünmemelisiniz. Olası bir bulaş halinde, hastalığı hafif şekilde atlatmanıza ve en az hasarla süreci tamamlamanıza yardımcı olacağını da unutmayın. Öte yandan, yapılan çalışmalar, tam aşılı bireylerin hastalığı bulaştırma hızlarının da düştüğünü ortaya koymuştur. (Centers for Disease Control and Prevention-“When You’ve Been Fully Vaccinated”) Bu yüzden diğer tüm önlemlerle birlikte aşılarımızın hatırlatma dozlarını ihmal etmeyelim.