Yükleniyor...

Vücuda Alınan Tuz Miktarı Neden Önemli?


Vücuda Alınan Tuz Miktarı Neden Önemli?

Tuz, gıdalarda kendiliğinden bulunabildiği gibi, harici olarak başka tuz kaynaklarından da elde edilebilmektedir. Kullandığımız “sofra tuzu” büyük oranda bu yolla elde edilmektedir.

Vücuttaki tuz miktarı sağlık açısında son derece önemlidir. Fazlası ya da azı ciddi sağlık sorunlarına ve hatta hayati riske yol açabilir. İşte tam bu noktada. böberklerimiz, kandaki tuz oranını ayarlamada hayati bir rol oynamaktadır. İhtiyaç halinde kullanılması için tuz depoladığı gibi, kandaki fazla tuzu idrar yoluyla atma görevini de üstleniyor. Ancak böbreklerimiz işlevini yerine getiremediği durumlarda, kandaki sodyum (tuz) dengesi bozulmaya başlar ve kan yoğunluğu değişir, kalp yorulmaya başlar, vucüt daha çok sus tutmaya başlar ve ödem oluşur. Bu nedenle böbrek hastaları için tuz tüketimi ve özellikle de miktarı hayati öneme sahiptir.

Tuz Kaynakları Nelerdir?

Temel olarak tuzu 3 farklı şekilde vücuda alırız. Bunlardan ilki, yazının başında da söylediğimiz üzere içinde doğal olarak tuz barındıran gıdalardır.  Sebzelerde, kabuklı deniz ürünlerinde ve hatta sütte bile belirgin oranda sodyum bulunur. Böbrek rahtsızlığı olanların, tuzu bu tip doğal yollarla almaları tavsiye edilir. İkinci bir tuz alım şekli ise, hazır ve işlenmiş gıdalardır. Hazırlanışında içlerine eklenen tuz, bunu tüketen bünyeyi de doğrudan etkilemektedir. Son olarak sofra tuzu ya da ilave tuz diyebileceğim yollarla vücuda tuz alınmaktadır. Son iki şekilde tuz tüketimi, aşırı tüketime yol açabileceğinden, böbrek hastalarının işlenmiş gıdalardan ve ilave tuzdan uzaj durmaları gerekir.

Peki Nasıl Beslenmeli?

Kronik böbrek yetmezliği sorunu bir kenara dursun, daha hafif böbrek rahatsızlığı olan ya hiçbir böbrek problemi yaşamayan bireylerde dahi tuz tüketimini en aza indirdimek ve mümkün olduğunca sodyum içeren doğal besinler yoluyla bu ihtiyacı giderme yoluna gidilmelidir.

Taze meyve,sebze ve et tüketimi; hazır gıdalara göre çok daha az sodyum içerdikleri için tercih edilmedir.

Besinleri daha lezzetli hale getirmek için tuza alternatif baharatlar tercih edilmelir.

Yapay lezzet verici ve light tuzların da ciddi oranda sodyum içerdiğini unutmayın, bu tip ürünlerden uzak durun.

 

Sağlıklı ve afiyetli günler.