Yükleniyor...

HIV Virüsü ( AIDS) ve COVID-19 Pandemesi


HIV Virüsü ( AIDS) ve COVID-19 Pandemesi

Geçtiğimiz günlerde 1 Aralık Dünya Aids günü kapsamında bilgilendirmeler yapıldı. Halen Dünya çapında yılda ortalama 700 Bin kişinin ölümüne yol açan bu virüse karşı alınması gereken önlemler, yapılması gerekenler konuşuldu.

Diğer yıllardan farklı olarak, bu sene daha bir dikkatli dinledik, kulak kesildik adeta. Çünkü başımızda bir Covid-19 belası vardı ve HIV virüsüne karşı yıllardır bir aşı geliştirememiştik. Acaba Covid-19 için bunu başarabilecek miyiz diye bir yandan umutlanıp, bir yandan kaygıya kapılıyoruz.

AIDS, ilk çıktığı 1980’li yıllara nazaran, daha az ölüme sebebiyet veren bir rahatsızlık. Uygulanan bağışıklık tedavisiyle, hastaların yaşam süreleri belirgin şekilde uzamakta. Fakat hastalığı taşıyan 40 Milyona yakın hasta olduğu tahmin ediliyor ve bunların yaklaşık dörte biri taşıyıcı olduğunun farkında bile değil. İşte bu durumda, virüsün yayılımına engel olmak neredeyse imkansız hale geliyor ve başta da söylediğimiz gibi, yılda 700 Bin hayat bu nedenle kaybediliyor. Dahası, henüz etkisi kanıtlanmış bir aşı da söz konusu değil.

Fakat Covid-19 meslesinde, aşı adına umutlarımız taze. Zira Dünyanın çeşitli bölgelerinden, ön testlerde başarılı olmuş bazı aşı haberleri gelmeye başladı. Hatta ülkemizde, Aralık ayı içinde, sağlık çalışanlarına aşı uygulamasına başlanacak. Fakat bu noktada da, “aşı karşıtılığı” diye adlandırabileceğimiz yeni bir akımla karşı karşıyayız. Konunun uzmanı olmayan kişilerce yapılan bazı komplo teorilerinin peşinden giden ve hem kendisinin hem ailesinin aşılanmasını reddeden hatrı sayılır bir kesim var.

Salgın meselesi,toplumlar açısından, insanların bireysel kararına bırakılamayacak ölçüde ciddi bir konu. Maske, mesafe ve hijyene dikkat etmeyen, vürüsü küçümseyen, bana bir şey olmaz diyen, aşı yaptırmayı reddeden insanlar yüzünden bugün yüzbinlerce sağlık çalışanı, emniyet görevlisi, kargocu, garson vb. insan ciddi risk altında ve her gün kötü haberleri geliyor. Bu anlamda, Aids farkındalığından yola çıkarak bir kez daha herkesi toplum adına sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Sağlıklı günler dileriz…