Yükleniyor...

Hemodiyaliz Tedavisi


Hemodiyaliz Tedavisi

HEMODİYALİZ TEDAVİSİ

Diyaliz tedavi seçenekleri, iyi ve olumsuz olabilecek etkileri konusunda size tarafımızca bilgilendirme yapılacakır. Bu formun okunması, size  daha rahat ve konu hakkında bilgili olarak görüşmenizi sağlayacaktır. Bu tedavi seçenekleri dışındaki alternatif tedavi böbrek naklidir. Böbrek nakli ile ilgili ayrıntılı bilgilendirme de böbrek nakil başlığımızda bulunmaktadır. .
Girişim yapılmaması durumunda neler olabilir: Diyaliz tedavisi yapılmazsa vücutta biriken zararlı maddelerin miktarı zamanla artacak ve bir süre sonra organlarınıza vereceği zararla hayatınızı sürdüremeyecek bir döneme ilerleyecektir. Size yapılan fizik muayene ve tahliller sonucunda böbrek fonksiyonlarınızın vücudunuzda ortaya çıkan maddeleri atamayacak düzeyde bozulduğu saptanır. Yeterince çalışmayan böbreğinizin yerine sizin için en uygun tedavi seçeneği  belirlenecekdir.  Diyaliz tedavi seçeneklerimizden,

Hemodiyaliz tedavisi nedir? İleri derecede böbrek yetmezliğinde yiyeceklerimizin vücudumuzda parçalanması sırasında oluşan ve normalde idrarla atılan zararlı maddeler ve suyun fazlası atılamamakta ve vücudumuzda birikmektedir. Hemodiyaliz bu maddelerin vücudumuzdan uzaklaştırılmasını sağlayan bir tedavi şeklidir. Hasta kanı ince zardan yapılmış borucukların içinden geçirilir (diyalizör) ve zarın öbür tarafından geçen bir sıvıya (diyaliz solüsyonu-diyalizat) karışarak vücuttan uzaklaştırılmaları sağlanır. Bunun için kanınızın bir kısmı bir iğne ya da kateter dediğimiz bir tüp aracılığıyla kolunuzdaki bir damardan ya da kateter den alınır, bir filtreden sürekli geçirelerek kanınızdaki zararlı maddeleri ve sıvıyı filtre eder(temizler). Filtre edilmiş temizlenen kan ikinci bir iğne/kateter yardımı ile damarınıza/kateterinize verilir. Bu tedavi şekli yaklaşık her bir seansta en az 4 saat ya da daha uzun olabilecek şekilde sürekli olarak yapılır. Bu işlem diyaliz merkezimizde , bu konuda uzmanlaşmış hemşireler ve hekimler tarafından yapılmaktadır. Bu sıklık genellikle sizin sağlık durumunuza göre haftada 3 kez uygulanır. Haftada kaç kez ve kaç saat gireceğinize  her ay bakılacak kan tahlillerinize, fizik muayenenize ve genel durumunuza bakarak karar verilecektir.

Hemodiyaliz tedavisi öncesi bilmeniz gerekenler:

Hemodiyaliz tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle bu işleme özel ve uygun bir damar giriş yolunun oluşturulması gereklidir. Damar giriş yolu hemodiyaliz tedavisinin en önemli unsurlarındandır.

Hemodiyalizde kullanılan damar giriş yolu seçenekleri,

1.Fistül(doğal damar yolu)

2.Greft(suni/yapay damar yolu)

3.Katater(geçici/kalıcı)dır.

1)Fistül: Hemodiyaliz hastaları için ilk tercih edilecek doğal damar yoludur .Kalp-damar cerrahı tarafından küçük cerrahi operasyonla gerçekleştirilir. Kişinin kendi atar ve toplardamarı arasına küçük cerrahi müdahale ile hastane koşullarında uygulanan bir birleştirme işlemidir. Bu işlemin öncelikle aktif kullanmadığınız ön kol ya da üst kolunuza uygulanması tercih edilir. İşlemden sonra fistülünüzün olgunlaşıp iğne girişimlerinin (takılmasının) rahat bir şekilde uygulanabilmesi için 4 ila 6 hafta arasında bekleme süresine ihtiyaç vardır. Bu bekleme süresinin damarın olgunlaşması için önemli olduğunu unutmayınız, küçük müdahale yapılan o fistül lü kolunuzdan hiçbir şekilde tansiyon ölçtürmeyiniz ve kan aldırma işlemi yaptırmayınız ve günlük  kontrol sağlayarak  fistülünüzün çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Fistülünüzün olgunlaşması için sizeönereceğimiz egzersiz ve tavsiyeleri yapmanız, fistülünüzün çalışır durumda olduğunu günlük olarak kontrol etmeniz ve değişiklikleri zaman kaybetmeden  diyaliz merkezinize bildirmeniz çok önemlidir. Fistülünüzü açan kalp-damar cerrahından iğne girişim bölgelerinizi gösteren damar haritanızı istemeyi ve bu bilgiyi diyaliz merkezinizle paylaşmayı  unutmayınız. Damarınız yeterince gelişmez veya tıkanırsa bu işlemin tekrar yapılabileceği de unutulmamalıdır.

2)Greft: Hemodiyaliz hastaları için tercih edilecek yapay bir damar yoludur. Kendi atar ve toplar damarlarınız arasında yapay bir damarın cilt altında kalacak şekilde küçük cerrahi bir müdahale ile kalp-damar cerrahları tarafından yine hastane koşullarında yerleştirilmesi işlemidir. Bu işleminde yine fistülde olduğu gibi öncelikle aktif kullanmadığınız ön kola,üst kola ya da üst bacağa uygulanması tercih edilir. Greftin olgunlaşması, bölgenin iyileşmesi, iğne giriş bölgelerinin belirgenleşmesi için önemli olduğunu unutmayınız. Aynı şekilde greft açılan kolunuzdan/bacak bölgeniz den  hiç bir şekilde tansiyon ölçtürmemenizve kan aldırma işlemi yaptırmamanız, günlük olarak greftinizin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz ve değişiklikleri zamanında diyaliz merkezinize  bildirmeniz yine çok önemlidir. Aynı şekilde greftinizi açan damar cerrahından iğne girişim bölgelerinizi gösteren damar haritanızı istemeyi ve bu bilgiyi diyaliz merkezinizle paylaşmayı unutmayınız.

Kateterin takılabileceği yerler:Sağ yada sol boyun damarına, sağ yada sol kasık damarına ve sağ/sol köprücük kemiğin altındaki damara uygulanabilir.

Hemodiyaliz işlemi: Kateterinizde kanı alan ve veren uçlar bulunmaktadır, böylelikle kanınız kateterin bir ucundan alınıp suni böbrek dediğimiz filtre ile temizlendikten sonra kateterin diğer ucundan geri verilir. Fistül ve greftte olduğu gibi kateterinizidiyaliz merkezi dışında hiç bir yerde ve hiç bir şekilde kan aldırmak, herhangi bir ilaç uygulamak amacıyla kullanılmasına izin vermeyiniz.
Tedavi için bağlanacağınız makinede kanınıza herhangi bir şey karışmasını engelleyen sistemler, çeşitli basınç ölçümleri kanınızdan zararlı maddelerin ve fazla suyun uzaklaştırılmasını sağlayacak su sistemi ayarları gibi bir çok emniyet sistemi bulunmaktadır.
Hemodiyaliz Tedavisinin iyi yönleri: Kanda biriken zararlı maddeler vücuttan hızla ve başarıyla uzaklaştırılır. Uzman hekimimiz  ve hemşirelerimiz tarafından merkezde gerçekleştirilir. Diğer hastalarla iletişim kurulmasını sağlar. Hergün değil haftada 3 defa yapılır. Aylık olarak yapılan kan tetkikleri ve değerlendirmelerle tedavi planınız her ay yeniden size özel düzenlenir.
Hemodiyaliz Tedavisinin Sorun Oluşturabilecek Yönleri: Her tedavi seansında iğneler kullanılmaktadır, damar yolu için cerrahi bir operasyon gerekmektedir, tedavi seans arasında fiziksel aktivete de bozulma olabilir, bir diyet kısıtlaması gerekebilmektedir. Seans sıklığına göre haftanın belirli gün ve saatlerini bir diyaliz merkezinde makineye bağımlı olarak geçirmek gerekmektedir.
Hemodiyalizin İstenmeyen Yan Etkileri Nelerdir : Halsizlik, yorgunluk
Nadir görülebilecek yan etkiler: Kramp, enfeksiyon, tedavi sırasında tansiyonda ani değişiklikler, takılan kateterin ya da açılan fistülün tıkanması veya enfeksiyonu sayılabilmektedir.
Tedavi esnasında oluşabilecek istenmeyen yan etkileri önlemek için hemodiyaliz hemşireniz ve doktorunuz tarafından yakın gözlem altında tutulacağınızı ve en ufak bir problem oluştuğunda anında müdahale edileceğini ve diyaliz tedavinizin  size özel olup , tedavinizin ihtiyacınıza özel olarak planlanıp sürekli gözden geçirildiğini de  unutmayınız.


Son Yazılar
Böbrek Nedir Böbrek Nedir 21 Aralık 2019
Periton Diyaliz Tedavisi Periton Diya... 4 Aralık 2019
Hemodiyaliz Tedavisi Hemodiyaliz ... 4 Aralık 2019
Böbrek Nakli Böbrek Nakli 4 Aralık 2019
Laboratuvar Tahlillerinin Anlamı Laboratuvar ... 4 Aralık 2019
Kronik Böbrek Yetmezliği Nedir Kronik Böbre... 4 Aralık 2019
Böbrek ve Böbreğin Görevleri Böbrek ve Bö... 4 Aralık 2019
Beslenmede Gereken Hususlar Beslenmede G... 4 Aralık 2019
Hemodiyaliz Tedavisi Olan Hastalarda Sıvı Alımı Hemodiyaliz ... 4 Aralık 2019
Hemodiyaliz Tedavisi Olan Hastalarda Beslenme Hemodiyaliz ... 4 Aralık 2019
Etiketler