Yükleniyor...

Kronik Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri


Kronik Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri

Kronik Böbrek Hastalığı Neden Olur?

Kronik böbrek yetmezliği, zamanla-yavaş yavaş işlevini kaybeden böreklerin, uzun bir sürenin sonunda işlevini kaybetmesi halidir. Maalesef hastalar bu sürecin çok ileri aşamalarında bir şeylerin ters gittiğini anlayıp sağlık merkezlerine başvurmaktadır. Böbreklerin normal işlevini kaybetmeye başlamasından, tamamen iş göremez hale gelmesine kadar geçen uzun süre, diyabet, yüksek tansiyon ya da böbrek için zararlı bazı ilaçların aşırı kullanımından dolayı hızlanabilmektedir.

Kronik Böbrek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Pek çok başka nedene bağlı olma ihtimali de olsa, aşağıdaki şu belirtiler, böbreklerin işlevini tam olarak yerine getiremediğinin habercisi olabilir;

İdrar miktarının azlığı

El, yüz ve bacaklarda şişkinlik

İştahsızlık, bulantı, kusma

Düşmeyen tansiyon seviyesi

Üşüme ve sürekli yorgunluk hali

Bu belirtilerinden bazıları ya da tamamı sizde mevcutsa en kısa sürede doktorunuza danışmanızda fayda var. Dilerseniz bizimle iletişime geçip, destek alabilirsiniz.

Böbrek Yetmezliği Önlenebilir mi?

Böbreklere nelerin zararlı olduğunu, bir diğer ifade ile nasıl bir yaşam tarzının böbrek dostu olduğunu bilmemiz, uzun vadede böbrek yetmezliği riskimizi en aza indirecektir. Bu anlamda, bir yaşam tarzı olarak, şu ilkeleri hayatınıza sokmaya gayret etmelisiniz;

Kilo ve yüksek tansiyonunuzu kontrol altında tutmaya çalışın

Tuz ve protein yönünden zengin bir diyetten uzak durun

Haftada en az 4 gün, 30 dakikadan az olmayan egzersiz yapın

Sigara ve aşırı alkol tüketiminden uzak durun

Böbreklere zararı olabilecel belirli ilaçları, hem zaman hem de miktar yönünden en az seviyede kullanmaya gayret edin.

Tüm bu önlemlere rağmen böbreklerinizde sorunlar oluşması muhtemeldir. Bu nedenle düzenli doktor kontrolleri de çok önemlidir, lütfen ihmal etmeyin.

Sağlıklı günler…